Достапни линкови

Оквернавена џамија во Франција


Џамија во Франција.
Една џамија во југо-западниот дел на Франција била осквернавена од страна на вандали кои оставиле две свински глави на влезната порта од џамијата. Градоначалникот на гратчето Монтабан, град во близина на Тулуз го осуди овој настан и го опиша како „богохулен акт кон муслиманската заедница.“ Во моментов е светиот месец Рамазан за муслиманите. Во Франција има околу 5 милиони муслимани.
XS
SM
MD
LG