Достапни линкови

Грција оваа година ќе ја напушти еврозоната, смета нобеловецот Пол Кругман


Грција ќе ја напушти еврозоната уште во текот на оваа година, оцени американскиот економист и добитник на Нобеловата награда за економија, Пол Кругман.

Според Кругман, двата пакети за спас на Грција не дале резултати од нив земјата немала голема корист, па затоа единствен излез ќе и биде да се откаже од еврото и да ја напушти еврозоната.

Кругман смета и дека политиката на штедење како мерка за излез од должничката криза, што ја промовира германскиот канцелар Ангела Меркел, е погрешна и не да ги дала саканите резултати.

Според него, најдобар начин за спас на еврото е издавањето на еврообврзници, кои би ги емитувала Европската централна банка.
XS
SM
MD
LG