Достапни линкови

Бугарската полиција го објави фотороботот на бомбашот самоубиец


Видео снимка на која се гледа напаѓачот.
Бугарската полиција денеска објави фоторобот на бомбашот самоубиец кој нападна автобус на аеродромот во Бургас при што загинаа израелски туристи и возачот на автобусот. Полицијата соопшти дека сликата е добиена по реконструкцијата на лицето на напаќачот кое од нападот било доста уништено. Бугарскиот премиер Бојко Борисов минатата недела изјави дека во целата работа е вмешана софистицирана група, а со тоа се потврдува дека напагачот не дејствувал на „своја рака.“
Израел за нападот го обвини Иран и неговите сојузници, а Иран ги отфрла обвинувањата.
XS
SM
MD
LG