Достапни линкови

Кина протестира поради американските санкции


архива
Кинеското министерство за надворешни работи денеска изрази незадоволство поради американските санкции врз кинеската банка Кунлун. Вашингтон вчера најави санкции врз оваа банка, како и една иранска банка со образложение дека со нивното работење му помагаат на иранскиот режим да ги избегне последиците од меѓународните санкции. Официјален Пекинг соопшти дека Кина и Иран имаат нормални односи и оти нивната соработка била транспарентна, односно не се кршат никакви меѓународни закони.
XS
SM
MD
LG