Достапни линкови

Во Грција тешки политички преговори


Делегацијата на тројката странски кредитори во Атина
Лидерите на трите партии од коалиционата влада на Грција денеска повторно ќе се состанат во обид да се договорат за натамошното намалување на државните расходи што го бараат странските кредитори. Во претходните две средби конзервативниот премиер Андонис Самарас и шефовите на двете социјалситички партии не упеаа да постигнат согласност за новите политички ризични мерки за намалување на буџетските трошоци за 11 ипол милијарди евра. Исходот од денешните разговори во Атина го чека и делегацијата на тројката странски кредитори од чија оценка ќе зависи дали Грција ќе добие нова транша од спасувачкиот пакет или ќе банкротира.
XS
SM
MD
LG