Достапни линкови

Клинтон во посета на африканските земји


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во Сенегал, од каде ја започнува африканската турнеа, за време на која ќе ги посети Јужен Судан и Јужна Африка. Фокусот на посетата ќе биде на демократските остварувања на африканските земји како и нивниот економски потенцијал. Се очекува Клинтон да ги промовира американските програми за образование и превентива на ХИВ/СИДА. Посетата на државниот секретар се случува во услови на зголемени закани на континентот од исламистички милитанти и нарко-картели.
XS
SM
MD
LG