Достапни линкови

Казни против банки кои му помагале на Иран


Соединетите американски држави им одредија санкции на кинеска и ирачка банка кои им помагале на властите во Иран да ги избегнат меѓународните санкции. Одлуката е донесена против кинеската банка “Кулун” и ирачката “Елаф Исламска банка” во обид за понатамошно изолирање на официјален техеран поради спорната нуклеарна програма на Исламската република, за која се верува дека може да произведе нуклеарно оружје. Во соопштението од Белата куќа се наведува дека последниот бран санкции се против финансиски институции кои му помагале на се поочајниот ирански режим да добие пристап до меѓународниот финансиски систем.
XS
SM
MD
LG