Достапни линкови

Невработеноста во еврозоната рекордна, 11,2%


Стапката на невработеност во земјите од еврозоната, во јуни достигнала рекордни 11,2 насто, соопшти денеска Еуростат. Во споредба со мај, во јуни се регистрирани нови 123.000 лица без работа, или вкупно околу 18 милиони луѓе во еврозоната се невработени, што е за над два милиона повеќе во однос на минатата година. Инфлацијата во еврозоната останала непроменета и изнесува 2,4 насто.
XS
SM
MD
LG