Достапни линкови

Собранието ќе продолжи со 37.седница


Пратениците ќе ја продолжат 37.седница на која на дневен ред е дополнетиот Предлог закон за изменување и дополнување на Законот за основното образование, во второ читање. Според ВМРО ДПМНЕ овој дополнет Закон за основното образование, и во интерес на учениците, наставниците и родителите, а целта е усовршување на образовниот систем во Македонија. За пратениците од СДСМ е ретрограден и демотивирачки затоа што, во делот на екстерното тестирање, целта не е наставниот кадар и родителите да бидат под контрола на власта..На дневен ред на седницата се уште неколку други закони а пратениците треба да расправаат и по предлог законите за издавање вредносни бонови - ваучери по скратена постапка.
XS
SM
MD
LG