Достапни линкови

Во Украина укинат законот за рускиот јазик


Протест во Киев против законот за јазици, 30.07.12.
Украинскиот парламент денеска ја укина својата претходна одлука за одобрување на контроверзниот закон со кој рускиот закон станува официјален во регионите во земјата каде што русите се мнозинство. Пратениците гласаа за оваа одлука со образложение дека сакаат повторно да го разгледаат овој закон кој предизвика масовни протести во Украина.
XS
SM
MD
LG