Достапни линкови

Грција: финализирање на планот за мерките за штедење


Грчкиот премиер Андонис Самарас
Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска ќе се сретне со лидерите на коалициските партнери ПАСОК и Демократската левица Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис за да го финализираат пакетот мерки со кој ќе се заштедат 11 ипол милијарди евра во наредните две години. Веќе неколку дена во Грција престојуват претставници на таканаречената тројка, односно кредиторите на земјата: Европската унија, Меѓународниот монетарен фонд и Европската централна банка кои треба да оценат дали земјата е подготвена посериозно да се зафати со спроведување на реформите.
XS
SM
MD
LG