Достапни линкови

Првиот златен медал за Кина


Илустрација.
Кинеската Ји Силинг е првата освојувачка на златен медал на Олимпијадата во Лондон. Таа денеска победи во стрелаштво со воздушна пушка од 10 метри. Нејзината сонародничка Ју Дан ја освои бронзата, а среброто го освои Полјачката Силвиа Богацка.
XS
SM
MD
LG