Достапни линкови

Владините сили од хеликоптери стрелаат во Алепо


Сириските активисти на опозицијата јавија дека владините трупи отвориле оган од хеликоптери врз неколку населби на вториот по големина град на Сирија од Алепо. Армиските сили од вчера се трупаат на периферијата и затоа се очекува голема офанзива против бунтовниците. Се јавува дека во Сирија денеска биле убиени речиси 30 луѓе. Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај изрази загриженост во врска со непотврдените информации за вонсудски убиства во предградието на Дамаск од страна на режимските сили. Пилај изјави дека "зголемената употреба на тешко оружје, тенкови, хеликоптери и дури и борбени авиони во урбаните средини ги става цивилите во сериозен ризик.
XS
SM
MD
LG