Достапни линкови

Франција и Германија ќе ја заштитат Еврозоната


Францускиот претседател Франсоа Холанд и германската канцеларка Ангела Меркел соопштија дека нивните земји ќе "сторат сé за да се заштитат еврозоната." Двајцата лидери зборуваа по телефон за економските реформи предложени на самитот минатиот месец на лидерите на Европската унија и за економската состојба на Шпанија.
Во нивната заедничка изјава се потсетуваат членки на еврозоната дека мора "да ги почитуваат своите обврски.
XS
SM
MD
LG