Достапни линкови

Избрана новата српска влада


Новата Српска Влада на премиерот Ивица Дачиќ денеска е избрана со мнозинство гласови во Парламентот.
Новата влада ќе има четворица потпретседатели и 19 членови и ќе биде најмалата од 1990 година. Кабинетот на Дачиќ ќе има 17 министри, како и четири Канцеларии: за Косово, за човекови и малцински права, за цркви и верски заедници и за дијаспора.
На изборот за влада претходеше маратонска расправа околу експозето, која траеше цели 10 часа.
XS
SM
MD
LG