Достапни линкови

Контингент војници на АРМ се врати од Авгнистан


Во гарнизонот во Тетово денеска се одржа свеченост по повод враќањето на контингентот на Првата механизирана пешадиска бригада по завршувањето на нивната шестмесечна мисија во меѓународните мировни сили на ИСАФ во Авганистан.
Министерот за одбрана Фатмир Бесими истакна дека со оваа мисија бројот на војници на АРМ што учествувале во ИСАФ во Авганистан надмина 2.000, а вкупно во мисии надвор од Македонија бројката достигна 2.800 војници и старешини или 35 отсто од составот на АРМ кои дале свој придонес за глобалниот мир.

Началникот на Генералштабот на АРМ генерал мајор Горанчо Котески истакна дека е среќен и горд затоа што мисијата беше извршена во најдобар ред и што сите нејзини припадници се вратија живи и здрави во Македонија.
XS
SM
MD
LG