Достапни линкови

Стотици опозициски активисти синоќа се собраа во Москва да бараат од властите да ги ослободи притворените демонстранти кои беа уапсени вечерта,за време на инагурацијата на Владимир Путин при судир со полицијата.Демонстрантите држеа транспаренти во раката на кои пишуваше „Русија без Путин“ и „ Тие се позади решетки за вие да живеете во страв“,Најмалку 14 активисти се под истрага вклучувајки 12 кои се во притвор поради поврзаност со протестите кои се оддржаа а 6-ти мај, а ескалираа со судири со полицијата.
XS
SM
MD
LG