Достапни линкови

Свечено отварање на Олимписките игри


Свеченото отварање на Летните Олимписки игри во Лондон, кое треба да се оддржи денеска, под името „островот на чудата“ симболично ќе почне во 20.12 часот на Олимпискиот стадион во англиската престолнина. На дефилето на репрезентациите, прва традиционално ќе биде Грција, од каде потекнуваат Олимписките игри, а потоа по азбучен ред ќе продефилираат сите учесници. Последни ќе бидат Британците.
Со подигнувањето на олимпиското знаме и интонирањето на химната, ќе биде положена заклетвата за фер натпреварување. Претседателот Ѓорге Иванов од 26 до 28 јули престојува во работна посета на Лондон, по повод свеченото отворање на 30-тите Летни олимписки игри.
XS
SM
MD
LG