Достапни линкови

Русија и Западот се обвинуваат за Сирија


Русија и западните сили меѓусебно се обвинуваат дека ги попречуваат напорите за ставање крај на конфликтот во Сирија.

Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиус при посета на Варшава, ги обвини Москва и Кина за спротивставување на резолуцијата на ОН за ставање крај на борбите во Сирија. Тој изјави дека се надева дека тие конечно ќе ги слушнат повиците што доаѓаат не само од Сирија, туки од Арапскитe земјии oд целиот свет, за да се стави крај на крвопролевање во Сирија.

Во Москва, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пак, ги обвини западните сили за поддршка на сириската опозиција и на тој начин допринесуваат за пролонгирање на конфликтот:

„Ние предлагаме нешта кои веднаш може да го запрат насилството во Сирија, но друга страна вели НЕ“, рече Лавров.

Во меѓувреме, Иран соопшти дека ќе продолжи да стои на страната на својот сојузник Сирија. А во Сирија продолжуваат борбите меѓу владините сили и бунтовниците .
XS
SM
MD
LG