Достапни линкови

Кастро- со САД немаме забранети теми за разговор


Претседателот на Куба Раул Кастро на денешната свеченост по повод одбележувањето на 53 годишнината од националната револуција, рече дека не постојат забранети теми за разговор со САД и дека со Вашингтон може да разговараат за се, но како рамноправни партнери.

„Кога и да решат, кој ден да го изберат, масата е спремна. Тоа веќе им е пренесено преку дипломатските канали. Ако сакаат да разговараме, ќе разговараме“, рече Кастро.

Тој додал дека Куба не е ничија колонија, ничија марионета.
XS
SM
MD
LG