Достапни линкови

Ердоган -Турција нема да толерира курдски регион во Сирија


Турскиот примир Реџап Таип Ердоган.
Турскиот примир Реџап Таип Ердоган денеска соопшти дека неговата земја „нема да толерира“ да се воспостави независен курдски регион во Сирија. Изјавата на Ердоган дојде откако курдските бунтовници и Демократскиот Сојуз на Сирија го презедоа управување на пет градови долж границата меѓу Сирија и Турција. Турција се плаши дека со вопоставувањето на курдска власт на северот од Сирија може да се обезбеди засолништво на курдските бунтовници кои на југоистокот на Турција се борат за автономија. Ердоган рече дека турската војска и другите надлежни органи внимателно ја следат ситуацијата.
XS
SM
MD
LG