Достапни линкови

Набљудувачката мисија на ОН се повлекува од Сирија


Половина од членовите на набљудувачката мисија на ОН во Сирија денеска и вчера ја напуштиле Сирија. Од 300 колку што брои мисијата, 150 членови си заминале, јавува Франс прес.
Советот за безбедност на ОН пред неколку денови усвои резолуција со која набљудувачката мисија на ОН во Сирија се продолжува за 30 дена. Целта на мисијата е да ги следи случувањата во Сирија, особено кога има тешки насилства над цивили и вооружувањето.
XS
SM
MD
LG