Достапни линкови

Новиот албански претседател положи заклетва пред Парламентот


Новиот албански претседател Бујар Нишани положи синоќа заклетва пред пратениците во Парламентот.На церемонијата присуствуваат претставници на дипломатскиот корпус, на политичкиот и јавниот живот во Албанија, како и на религиозните заедници.Албанскиот претседател се избира од Парламентот на мандат од пет години. Нишани, кој е од редовите на Демократската партија, беше избран на четвртото гласање на 11 јуни.
XS
SM
MD
LG