Достапни линкови

Асад назначи нов шеф за национална безбедност


Сирискиот претседател Башар ал Асад назначен нов шеф за безбедност. Али Малок кој досега беше раководител за внатрешна безбедност на Сирија сега е назначен за шеф за национална безбедност. Освен тоа Асад наименува и нов шеф на разунавачката служба. Новите именувања уследија откако пред една недела во бомбашки напад беа убиени сирискиот министер за одбрана и високи претставници за одбрана. Новите именувани се познати фигури и блиски соработници на претседателот Асад со што се потврдува дека реконструкцијата нема да ги намали напорите на владата да ги поразат бунтовниците.
XS
SM
MD
LG