Достапни линкови

Авганистански полицајци преминале на страна на Талибанците


Авганистански полицајци.
Властите во Авганистан соопштија дека еден полициски командант и 12 полицајци пребегнале на страната на Талибанците, откако се осомничени дека затруле седум нивни колеги. Командантот и неговата единица преминале на страната на Талибанците и ги предале нивната опрема и оружје, вклучувајќи и воени возила. Официјалните лица соопштија дека ова е прв случај полицајци да им се придружат на Талибанците и да се земат толку многу опрема со нив.
XS
SM
MD
LG