Достапни линкови

Киргистан ги укина визите за 44 земји


Претседателот на Киргистан Алмазбек Атамбаев.
Претседателот на Киргистан Алмазбек Атамбаев го потпишал законот според кој граѓаните од 44 земји ќе можат да остане во Киргистан без виза до 60 дена. Законот беше одобрен од парламентот минатиот месец. Тој се однесува на граѓаните на Австралија, Нов Зеланд, сите 27 земји членки на ЕУ, САД, Канада, Мексико, на некои други земји во Јужна Америка, како и некои земји од Блискиот Исток и Југоисточна Азија. Киргистанските официјални лица велат дека законот е насочена кон зајакнување на економијата на земјата и кон зголемување на бројот на странски туристи.
XS
SM
MD
LG