Достапни линкови

Клинтон вети генерација без сида


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон на 19 Меѓународна конференција за сидата во Вашингтон изјави дека Соединетите држави се посветени на целта, создавање генерација без ова заболување. ,,Замислете го денот кога веќе нема да страхуваме од оваа ужасна зараза,, изјави таа. Конференцијата беше отворена синоќа во Вашингтон со учество на 25 илјади делегати од 190 земји. Во изминативе 30 години од сидата умреа над 30 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG