Достапни линкови

Почина првата американка во Вселената


Сели Рајд, првата американка во Вселената, почина на 61 годишна возраст по неколкумесечната борба со рак на панкреасот. Таа за прв пат престојуваше во Вселената во 1983 година на спејс шатлот Челинџер, а година потоа уште еднаш. По напуштањето на НАСА таа стана професор на Универзитетот Калифорнија во Сан Диего.
XS
SM
MD
LG