Достапни линкови

Одбележана 40-годишнината од нападите на изралеските олимпијци во Минхен


Претседателот на Меѓународниот Олимписки Комитет Жак Рог.
Претседателот на Меѓународниот Олимписки Комитет Жак Рог им одаде почит на 11-те израeлски спoртисти и тренери кои беа убиени од страна на палестински милитанти на Олимписките игри во Минхен во 1972-та година. Денеска во олимпиското село во Лондон беше одбележана 40-годишнината од нападите во Минхен со едноминутно молчење. Рог ги отфрли барањата да има едноминутно молчење за време на отворање на олимписките игри на 27 јули.

Во 1972-та за време на Олимпијадата во Минхен осум палестински вооружени лица влегоа во Олимпиското село и зедоа 11 заложници од израелскиот тим. Еден ден подоцна сите 11 заложници беа убиени. Германската полиција уби пет од милитантите во текот на неуспешниот обид за спасување.
XS
SM
MD
LG