Достапни линкови

Бан Ки Мун ја продолжува балканската турнеа


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ја продолжува балканската турнеа со посета на Србија. Бан доаѓа во Белград по посетите на Црна Гора, Хрватска и Словенија, а ќе ги посети уште и Босна и Херцеговина, Македонија и Косово.
Во Белград тој се среќава со претседателот Томислав Николиќ и новиот премиер Ивица Дачиќ. Во Босна ќе ја посети Сребреница, која беше заштитна зона на ОН, кога во 1995 силите на босанските срби убија 8 илјади муслимани.
XS
SM
MD
LG