Достапни линкови

Пожари беснеат во северна Грција


Големи шумски пожари беснеат во реоните на Лерин и на Пела во северниот дел на Грција, но според првичните информации засега нема опасност од нивно ширење кон населените места. Како што јавуваат агенциите, пожарот во реонот на Лерин избувнал рано изутринава од засега непознати причини. Огнената стихија досега уништилa околу 1,5 хектари ниско стеблеста шума. Утрово пожар избувнал и во планинските делови во реонот на Пела. Грчките медиуми јавуваат и дека три помали пожари претпладнево избувнале и во реонот на Солун, кои набрзо биле изгаснати.
XS
SM
MD
LG