Достапни линкови

Сирија - вчера 300 загинати лица


Syria
Според сириската обсераторија за човекови права, вчера бил енајсмортоносен ден од почетокот на сирискиот конфликт. Во борбите во Дамаск и во цела земја, имено загинале 300 луѓе, војници, опозициони борци и цивили.
Обединетите Нации во меѓувреме, соопшптија дека над милион луѓе се раселени, а само за 48 часа 30 илјади луѓе влегле во Либан.
Во меѓувреме, Кина и Русија ставија вето на резолуцијата за проширување на посматрачката мисија во Сирија и се воведуваат санкции.
XS
SM
MD
LG