Достапни линкови

САД: Претставничкиот дом го усвои воениот буџет


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, каде што мнозинство имаат републиканците, вчера го одобри воениот буџет за наредната фискална година во вредност од 606 милијарди долари. Од овие средства над 87 милијарди долари се предвидени за војната во Авганистан и за другите американски операции во странство. Сенатот, во кој доминираат демократите, не се очекува да се изјасни за овој закон до средината на идниот месец.
XS
SM
MD
LG