Достапни линкови

Зад нападот во Бургас стои Хезболах


Американски официјален претставник кој сакал да остане анонимен за новинската агенција Асошитед прес изјавил дека се верува оти шиитската група Хезболах која ја има поддршката од Иран стои зад самоубиствениот напад врз израелски туристи во Бургас во кој загинаа најмалку седум луѓе. Претходно и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека за бомбашкиот напад е одговорен Хезболах и додаде дека Израел ќе го возврати ударот. Иран ваквите обвинување ги отфрли како неосновани. Бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов изјави дека напаѓачот имал лажна американска возачка дозвола, издадена во Мичиген.
XS
SM
MD
LG