Достапни линкови

Русија и Кина ставија вето на резолуцијата за Сирија


Русија и Кина повторно ставија вето на западната резолуција предложена во ОН со која требаше да се воведат санкции против сирискиот претседател Башар ал- Асад, јави Асошиејтед прес. Единаесет земји се изјасниле „ЗА“ резолуцијата, две против и две воздражни . Со неизгласувањето на резолуцијата се става во неизвесност иднината на 300-те припадници на мировните сили на ОН во Сирија, чиј мандат истекува утре.
Амбасадорот на Велика Британија во ОН, Марк Луал Грант изјави дека е „вџашен“ од третото вето од страна на Русија и Кина.
XS
SM
MD
LG