Достапни линкови

Црна Гора очекува покана за членство во НАТО


Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ
Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ очекува дека на следниот самит на НАТО Црна Гора ќе добие покана за членство во Алијансата. На денешните разговори со заменикот на генералниот секретар на НАТО, Александар Вершбоу, Вујановиќ искажал задоволство за досегашната институционална соработка меѓу Црна Гора и Алијанста.

Црна Гора е дел до Акцискиот план за членство кој се смета за предворје на полноправното членство во НАТО.

Вершбоу од своја страна изнел високи оценки за напредокот на Црна Гора на планот на воените и политичките реформи и во декларацијата со Самитот на Алијансата во Чикаго, а претставува уште едно силно охрабрување на Црна Гора на патот на евроатланската интеграција.
XS
SM
MD
LG