Достапни линкови

Николиќ подготвен да води борба за Косово


Српскиот претседател Томислав Николиќ.
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека е подготвен да преземе одговорност и да води борба за Косово, истакнувајќи дека ќе ги обедини сите фактори во земјата, за да се дојде до изработување платформа за преговори, и ќе ги повика ОН да се вклучат во нив. Тој во интервју за Вечерње новости вели дека Србија треба да има иницијатива за преговорите, а не како досега да оди во Брисел, за да се согласи со нешто. Тој изјавува дека „нема да дозволи самопрогласената држава Косово да стане членка на ОН“.
XS
SM
MD
LG