Достапни линкови

Египет-починал долгогодишниот прв разузнавач


Омер Сулејман.
Поранешниот шеф на разузнавачката служба на Египет Омер Сулејман починал во САД, каде бил на медицински третман. Тој долги години за времe на владеењето на Хосни Мубарак беше прв разузнавач. Египетските агенции ја објавија само веста за неговата смрт, без притоа да дадат други детали. Тој кратко време беше и заменик претседател за време на востанието со кое беше соборен Мубарак од власт.

XS
SM
MD
LG