Достапни линкови

Претседателски избори во сепаратистички Нагорно Карабах


Претседателот Бако Сахакиан
Сепаратистичките власти на Нагорно Карабах, регион во Азербејџан контролиран од ерменците, организраат претседателски избори.
На Претседателот Бако Сахакиан, главен противник му е пензионираниот генерал Виталиј Баласаниан.
Овие избори за Азербејџан се нелегални. Ерменија и Азербејџан веќе 30 години се во спор околу Нагорно Карабах.
И покрај прекинот на огнот во 1994 и натаму се случуваат инциденти и убиства на границата.
XS
SM
MD
LG