Достапни линкови

Британија планира да ги повлече трупите од Авганистан до 2014.


Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека неговата земја планира да повлече поголем дел од трупите од Авганистан наредната година.Камерон ова го кажа по разговорите со британски и авганистански официјални претставници во јужната провинција Хелманд за време на ненајавеното патување.По посетата на војниците во базата во Хелманд,Камерон изјави дека верува дека примопредавањето на сигурносните надлежности од странските на локалните сили ќе напредува наскоро.Британија има околу 9,500 трупи. Британскиот контигент е втор по големина по САД. Нато планира да ги повлече трупите до крајот на 2014.
XS
SM
MD
LG