Достапни линкови

Во Авганистан уништени 23 возила на НАТО


Авганистанските власти соопштија дека милитанти уништиле 23 цистерни и камиони за снабдување на НАТО силите во таа земја. Се прецизира дека бомбата била прикачена за камион кој експлодирал и ги запалил другите камиони кои превезувале гориво од Узбекистан. Деновиве сличен напад се случи и на југот на земјата. Инаку, по седуммесечна блокада на возилата на НАТО поради воздушните напади со беспилотни летала, неодамна Пакистан ги отвори границите за снабдување на силите на НАТО во Авганистан.
XS
SM
MD
LG