Достапни линкови

Разговори Анан- Путин во Москва


Рускиот претседател Владимир Путин и специјалниот претставник на ОН и на Арапската лига за Сирија, Кофи Анан.
Рускиот претседател Владимир Путин денеска се сретна со специјалниот претставник на ОН и на Арапската лига за Сирија, Кофи Анан. Тие во Москава разговараа за состојбите во Сирија. Путин ветил дека ќе стори сé што е потребно да го подржи Анан кој се обидува да издејствува крај на непријателствата и да поттикне дијалог меѓу сириската влада и фракциите кои се противат на владеењето на претседателот Башар ал-Асад. Анан, чија мисија во голема мера е неуспешна досега, изјави дека сириската криза е на крстопат.
Русија во неколку наврати ги отфрли меѓународните напори да извршат притисок врз режимот на Асад.
XS
SM
MD
LG