Достапни линкови

Путин незадоволен од справувањето со поплавите


Помош за погодените региони од поплава.
Рускиот претседател Владимир Путин е незадоволен од работата на федералните и локалните власти во однос на тоа како се справиле со поплавите кои минатата недела го поплавија јужниот регион на Црното Море. Тој рече дека властите на сите нивоа не успелале да ги минимизираат последиците. Во поплавите загинаа повеќе од 170 луѓе, а оштетени се илјадници домови.
Министерството за итни случаи соопшти дека 18 илјади луѓе се вклучени во расчистување на погодените региони. Луѓето од поплавените краишта ги
критикуваа власта за тoа како реагирала во време на поплавите.
XS
SM
MD
LG