Достапни линкови

Хамас егзекутира тројца палестинци во Газа


Шефот на Хамас, Калед Мешал
Владата на Хамас во Газа објави дека тројца палестинци се егзекутирани врз база на религиозното право кое е дел од палестинското законодавство.
Според законот, за соработка со Израел се добива змртна казна.
Од 2007 Судот во Газа изрече 30 смртни казни.
Исламистичкиот Хамас владее со Газа, додека ривалскиот Фатах во Западниот Брег.
XS
SM
MD
LG