Достапни линкови

Уште тројца астронаути пристугнаа на Вселенската Станица


Kazakhstan -- Soyuz TMA-22 capsule
Меѓународниот екипаж стигна, по два дена пат, од Земјата на Меѓународната Вселенска станица, соопштија руски преставници.
Руската капсула Сојуз беше лансирана од Бајконур во Казахстан а во неа беа астронаути од САД, Русија и Јапонија.
Тие ќе им се приклучат на тројцата астроунаути на станицата и таму ќе работат до крајот на Септември.
Капсулата Сојуз е единствениот транспорт за луѓе во вселената откако НАСА ја прекина прогамата Шатл минатата година.
XS
SM
MD
LG