Достапни линкови

Почина Џон Лорд, легендарниот клавијатурист на Дип Парпл


Клавијатуристот и коосновач на британската рок група Дип Парпл, Џон Лорд.
Клавијатуристот и коосновач на британската рок група Дип Парпл, Џон Лорд, почина во една лондонска болница на возраст од 71 година. На неговата официјална веб-страница се појави порака во која се наведува дека Лорд ја изгубил долгата битка со ракот на панкреасот. Тој напиша многу од легендарните песни на Дип Парпл, вклучувајќи ја и „Smoke on the Water“, а подоцна, по пензионирањето од бендот во 2002 година имаше и успешна соло кариера.
XS
SM
MD
LG