Достапни линкови

Анонимуси „нападнале“ 5 компании за нафта и гас


Хакерската група Анонимуси тврди дека провалиле во серверите за електронска пошта на пет компании за нафта и гас кои екплоатираат нафта во Арктичкиот Океан. Анонимуси ги хакирале нивните сервери и податоците ги ставиле на интернет. Тие ги хакирале руските компании Газпром и Роснефт, како и Ексон, БП, и Шел. Ова е втор напад на истите фирми за помалку од еден месец. Енергетските компании не ги коментираат тврдењата на Анонимуси. Според Анонимуси нивниот напад е гест на поддршка за животната средина.
XS
SM
MD
LG