Достапни линкови

Продолжува судскиот процес против Младиќ


Ратко Млaдиќ.
Судењето на поранешниот генерал на босанскитe Срби Ратко Млaдиќ продолжува денeска во Хашкиот Трибунал. Судењето беше прекинатo во четвртокот откако на Младиќ му станало лошо за време на судењето, по што тој беше префрлен во болница.
Обвинителството соопшти дека тестовите кои му биле направени на Младиќ не покажале дека има некакво пореметување и затоа судењето може да продолжи.
На Младиќ му се суди за геноцид, воени злосторства против човештвото за време на војната во Босна од 1992 до 1995-та година. Тој ги негира обвинувањата.
XS
SM
MD
LG