Достапни линкови

Северна Кореа-шефот на војската ослободен од должностите


Ри Јонг Хо
Северна Кореа соопшти дека го ослободила од должностите шефот на војската Ри Јонг Хо, кој е клучниот советник на новиот лидер Ким Јонг Ун, поради неговата влошена здравствена сосотојба. Медиумите јавија дека одлуката била донесена на состанокот на Работничката партија.
Се уште не се знае кој ќе ја преземе функцијата.
XS
SM
MD
LG