Достапни линкови

Анти-нуклеарни протести денеска во Токио


Анти-нуклеарни протести во Токио
Десетици илјади демонстранти се очекува да излезат на улиците на Токио за да протестираат против рестартирањето на нуклеарните активности и покрај катастрофата со нуклеарната централа Фукушима во минатата година. Протестите доаѓаат по една недела откако еден од реакторите во централна Јапонија започна целосно да работи, откако беше реактивиран на 1 јули за разлика од другите 50 кои се уште не функционираат.
Сите 50 реактори беа исклучени поради одржување и обнова, а енергетските компании не се подготвени да ги реактивираат поради стравот во јавноста по нуклеарната катастрофа.
XS
SM
MD
LG